Tenryfa – miszmasz informacji

Posted By on 12 marca 2018

Dla nas Teneryfa jest magiczną, różnorodną wyspą oferującą mnóstwo atrakcji dla każdego. Wpis miał brzmieć 10 powodów dla których warto odwiedzić wyspę, ale tak naprawdę w 10 nigdy byśmy się nie zmieścili. Tak więc będzie więcej argumentów dla których warto pojechać tam choć raz!!! Największa ze wszystkich Wysp Kanaryjskich, Teneryfa jest również najbardziej rozwinięta i jest niezwykle popularna jako miejsce wypoczynku. Z Krakowa oraz innych miast Polski dolecisz tam samolotami tanich linii.


Klimat

Przepiękna sceneria połączona z klimatem Atlantyku przyczynia się do przyjemności płynących z doskonałej pogody Teneryfy oraz czystego i pięknego morza bez konieczności rezygnowania z wycieczek przyrodniczych i kulturalnych. Wspaniałą rzeczą na temat Teneryfy jest to, że przez cały rok świeci tu słońce, dzięki czemu pogoda jest ciepła i przyjemna bez względu na porę roku, którą wybierzemy. Lata są bardzo gorące i suche, więc warto rozważyć wizytę w okolicach kwietnia lub września, jeśli wolicie żeby nie było za gorąco. Zimy są nadal łagodne, a szanse na deszcz podczas wakacji na Teneryfie są bardzo niewielkie. Na Teneryfie różnica temperatur między latem a zimą jest naprawdę niewielka, co czyni wyspę idealnym miejscem na zimowe wakacje. Pogoda może być od czasu do czasu deszczowa, chociaż nie ma określonej pory deszczowej, opady mogą być okazjonalne. Teneryfa to wyspa o niesamowitych kontrastach, zapierających dech w piersiach krajobrazach i bogatych tradycjach, które można podziwiać w jednym z dwóch dużych, renomowanych ośrodków turystycznych: jeden na północy, drugi na słonecznym południu. Na całej długości wyspy znajduje się wiele ośrodków wypoczynkowych i niezliczonych atrakcji.

—> Pogodę na Teneryfie znajdziesz TUTAJ.


Kultura

Teneryfa ma bogate zaplecze historyczne, ciekawe zabytki i muzea rozciągające się wzdłuż wyspy.

Piękny krajobraz w dolinie La Orotava jest zdominowany przez Mount Teide. Zwiedzanie historycznej dzielnicy La Orotava jest obowiązkowe! Ogromne dziedzictwo artystyczne i architektoniczne, typowe kanaryjskie przysmaki, podziwianie pracy rzemieślników za pomocą technik przekazanych im z pokolenia na pokolenie. Szczególnie warto odwiedzić La Orotavę w czasie obchodów święta Bożego Ciała – Oktava del Corpus Christi. Artyści usypują wyjątkowy dywan ze sproszkowanej lawy w różnych kolorach na głównym placu miasta. Ale to co przyciąga turystów najbardziej są Los Balcones – domy balkonowe. Drewniane rzeźbione balkony z XVII wieku i zdobienia z kwiatów przyciągają wzrok.

Innymi festiwalami wartymi poznania są zaokrętowanie Virgen del Carmen w Puerto de la Cruz (16 lipca) oraz pielgrzymka i adoracja Virgen de Candelaria (15 sierpnia). W lutym i marcu można cieszyć się tygodniem karnawału w Santa Cruz, nie tylko w nocy dla dorosłych, ale i przez cały dzień dla wszystkich grup wiekowych. Karnawał na Teneryfie jest jednym z najlepszych na świecie – drugim po Rio de Janeiro. A co roku przyciąga coraz więcej osób. Park Narodowy Mount Teide znajduje się niedaleko doliny La Orotava, co czyni ją doskonałą bazą wypadową do zwiedzania parku.

Na północy znajdziesz bardziej tradycyjną Teneryfę z zabytkami, jak to ma miejsce w starych miastach La Laguna (których plany posłużyły za wzór do budowy miast Ameryki Południowej), Garachico i Icod de los Vinos. Wszystkie są bardzo interesujące, zarówno pod względem turystycznym, jak i kulturowym.
Patrząc w stronę wybrzeża, zobaczysz Puerto de la Cruz, miasto, które od XIX wieku zdobywa serca turystów z całego świata. Budynki wręcz wchodzą na plaże. Polecamy kąpiel w słynnych basenach ze słoną wodą Lago Martiánez, które jest doskonałym miejscem na odpoczynek w promieniach słońca nad morzem, z najbardziej spektakularnym widokiem na Mount Teide w tle.


Plaże

Teneryfa oferuje wyjątkowe doświadczenie pływania i opalania się na pięknych plażach, podczas gdy zaledwie kilkanaście kilometrów od nich pada śnieg na szczycie Mount Teide. Główna góra wyspy znajduje się na wysokości 12,200 stóp, jest najwyższym wzniesieniem w Hiszpanii, a kolejka linowa na szczyt oferuje niesamowite widoki na księżycowy krajobraz zboczy wulkanu. Wulkaniczna natura wyspy Teneryfy sprawiła, że ​​na jej terenie znajduje się niewiele naturalnych plaż. Te, które istnieją, charakteryzują się czarnym piaskiem utworzonym ze skał wulkanicznych wyspy. Zapotrzebowanie na turystkę doprowadziło jednak do powstania kurortów i sztucznych plaż (Las Teresitas), w niektórych przypadkach przywiezionego nawet złoty piasek.

Niektóre z najlepszych plaż Teneryfy to Los Gigantes, San Juan na zachodzie i Fañabe na południu z miękkim, złotym piaskiem, prysznicami i doskonałymi udogodnieniami. Popularne są także Torviscas ze swoją przystanią, Playa las Americas ze względu na szare piaszczyste plaże i plażę Los Cristianos. Candelaria na wschodzie ma małą czarną żwirową plażę. Na północy Puerto de la Cruz znajduje się plaża z drobnym czarnym piaskiem, a w Santa Cruz złocisty piasek został sprowadzony na plażę Terasitas.


Zakupy i atrakcje

Stolica wyspy, Santa Cruz de Tenerife, to tętniące życiem miasto nastawione na turystykę. Jego port, w którym kiedyś wystrzelono pierwsze strzały hiszpańskiej wojny domowej, jest dziś promów i frachtowców. Większość aktywności turystycznej na Teneryfie odbywa się w trzech obszarach: na południu (kontrast pomiędzy wiejskimi wioskami w górach, wspaniałymi plażami i szerokim zakresem ekskluzywnych noclegów na wybrzeżu), Obszar Metropolitalny (z dużą ilością centrów handlowych i życia kulturalnego), i północnym (łączy w sobie oszałamiające krajobrazy z najbardziej oryginalną kuchnią i ukrytymi zakątkami Teneryfy). Natura, sport, relaks, wypoczynek, plaże … Czegokolwiek szukasz znajdziesz na Teneryfie!


Sport

Wyspy Kanaryjskie są idealne do uprawiania sportów wodnych, a Teneryfa nie jest wyjątkiem od reguły. Bryza, która płynie z Afryki zapewnia idealne warunki do uprawiania windsurfingu i kitesurfingu. Możesz także wybrać się na wycieczkę statkiem po oceanie i obserwować delfiny i wieloryby w ich naturalnym środowisku. Niesamowite jest nurkowanie z butlą oraz paraschuting (szczególnie na północy).

—> Polska firma z którą ponurkujesz, polecisz na paralotni, itp – Diving Atlantis

A tu namiastka tego co możecie zobaczyć pod wodą 🙂


Trzeci najwyższy wulkan na świecie

Jednym z największych cudów Teneryfy jest wulkaniczny obszar Parku Narodowego Las Canadas del Teide, miejsce, które zapiera dech w piersiach swoim pięknem. Park odwiedza co roku 3 miliony ludzi. Na wulkan można wejść pieszo bądź wyjechać kolejką linową. Gdy wspinasz się do najwyższego punktu na wyspie, natura zmienia się bardzo drastycznie. Zielone drzewa i krzewy są zastępowane czerwonawymi i czarnymi skałami, z których często wyrastają zaadaptowane rośliny. Najczęściej rosną po prostu na wulkanicznej lawie.

Kolejną zaletą zwiedzania Parku Narodowego jest to, że rozkoszujemy się widokiem z najwyższej góry w Hiszpanii i trzeciego najwyższego wulkanu na świecie (dwa pozostałe są na Hawajach) – Teide, który ma wysokość 3 718 metrów poziom morza. Aby wspiąć się na sam szczyt potrzebne jest specjalne pozwolenie. Ciekawi geologicznego pochodzenia wulkanu mogą zajrzeć do jaskini Cuevo del Vento – jaskinie z kilometrami lawy.

—> rezerwacja wizyty na wulkanie TEIDE – klik

—> rezerwacja kolejki na TEIDE – klik


Natura

Wyspa ma nieskończoną liczbę łatwych do pokonania ścieżek i szlaków – szlaki te są nazywane „senderos„. Istnieje wiele innych Parków naturalnych, w których można odkryć piękno formacji skalnych (Barranco de los Arcos lub Paisaje Lunar), można spacerować wzdłuż wąwozów (Barranco de Masca lub Infierno). Ponad dwadzieścia tras biegnie przez Park Narodowy Teide, ale można również odkryć jedną z geologicznie mówiących najstarszych obszarów, takich jak Teno Rural Park, a nawet odwiedzić las z okresu trzeciorzędu (jest ich bardzo mało na świecie) – obszar Anaga na północy wyspy, który od czerwca 2015 r. jest Rezerwatem Biosfery. Tak więc natura powinna być jednym z 10 najważniejszych powodów, dla których warto spędzić wakacje na Teneryfie. 🙂

A co z parkami tematycznymi? Loro Parque, Las Águilas – Jungle Park, Aqualand (były Octopus), Costa Martiánez Lake (Lido – Lago Martianez), Siam Park, Camel Park, Pueblo Chico, Monkey Park, itd. Lista rozrywkowych, zabawnych miejsc nigdy się nie kończy . Przy tak wielu parkach rozrywki, z których niektóre uważane są za najlepsze w Europie ciężko jest się nie skusić. My odwiedziliśmy tańszą alternatywę Jungle Park. Mimo sceptycznego podejścia na początku, bawiliśmy się super.

Wokoło jesteśmy otoczeni przyrodą – palmy, agawy, aloesy, drzewa smocze oraz banany – to one rządzą na tej wyspie.


Malarstwo i sztuka

W wielu katedrach czy pomniejszych kościołkach na Teneryfie możemy podziwiać oryginalne obrazy znanych malarzy. Na przykład w Katetrze w La Laguna można zobaczyć barokowe Retabulum de Los Remedios z pierwszej połowy XVIII wieku złożone z siedmiu obrazów autorstwa Hendricka Van Balena nauczyciela Antona van Dycka i Fransa Snydersa, Cristobala Hernandeza de Quintany Dusze w Czyśćcu, Juana de Mirandy Ostatnia Wieczerza.

W katedrach popatrz w górę. Krzyżowe sklepienia wykonane z sosny kanaryjskiej są przepiękne. Niesamowite kunsztem są również misternie wykonane ołtarze kościołów i katedr.


Wino

Teneryfa jest jedną z siedmiu wysp u wybrzeży Maroka i największym producentem win w łańcuchu wyspiarskim o powierzchni około 7200 hektarów pod uprawą winorośli. Tylko kilka miejsc na świecie ma stare winorośla, które nigdy nie padły ofiarą niszczycielskiej filoksery, a Teneryfa jest jedną z nielicznych.

Pomimo gorącego klimatu, białe winogrona stanowią większość produkcji wina na Wyspach Kanaryjskich, zarówno ze względu na historię, jak i terroir. Podobnie jak wyspa Madera, Wyspy Kanaryjskie często były portem dla odkrywców pływających po wodach w 1400 roku. W tamtych czasach winiarze kanaryjscy faworyzowali winorośl Malvasia, która była się słodkim, syropowatym winem, bardzo popularnym wśród zagranicznych odkrywców i dobrze nadającym się do transportu. Z czasem jednak wina słodkie wypadły z mody. Bogata w minerały gleba i elewacje górskie nadają się do produkcji wytrawnych, białych kwasowych.

Białe winogrona

Malvasia: Historycznie niezwykle ważne winogrona, Malvasia może wytworzyć wytrawne lub słodkie wina o dużej intensywności aromatycznej. Słodkie, mają tendencję do miodowania i złożoności, natomiast suche, są zazwyczaj czyste i rześkie, ale czasami nieinteresujące.

Listan Blanco: Ten gatunek winogron, znany również pod nazwą Palomino, jest niezbędny do produkcji sherry.

Marmajuelo: występuje tylko na Wyspach Kanaryjskich, występuje tylko w niewielkich ilościach, ponieważ jest trudny w uprawie. Obejmuje egzotyczne aromaty owocowe i wysoką kwasowość.

Czerwone winogrona

Listán Negro: Najbardziej rozpowszechniony czerwony gatunek winogron na Wyspach Kanaryjskich, ta odmiana lekka, owocowa, przypominająca Beaujolais wina produkowane przy użyciu maceracji węglowej. Chociaż jest prawie wyłącznie na Wyspach Kanaryjskich i części kontynentalnej Hiszpanii, jest genetycznie identyczna jak gatunek Misji po raz pierwszy przywieziony do USA przez meksykańskich osadników.

Negramoll: znany również jako Tinta Negra, ten gatunek jest lepiej znany jako winorośl na Maderze, mimo że na Wyspach Kanaryjskich jest znacznie więcej sadzonek. Ma tendencję do produkowania łatwych do picia win, które nie są zbyt garbnikowe.

Inne czerwone winogrona: Tintilla (a.k.a. Trousseau), Baboso (a.k.a. Alfrochiero) i inne.Na Wyspach Kanaryjskich jest wystarczająco dużo odmian winorośli.

Aby zapoznać się z historią kanaryjskich win, zalecamy rozpoczęcie w Casa del Vino w regionie Sauzal w Północnej części Teneryfy. Ta dawna finca, pochodząca z XVII wieku, posiada przyzwoite muzeum i centrum dla zwiedzających, a także salę degustacyjną oraz elegancką restaurację z pięknym tarasem .


Przewodnik po kawach …

Rodzai kaw jest mnóstwo, różnią się ilością mleka, samej kawy czy dodatków. Po hiszpańsku, dla osób nie znających tego języka brzmi to dość zawile. Poniżej wytłumaczenie wszystkich nazw jakie możecie znaleźć w karcie.

 café con leche – kawa z gorącym mlekiem (mniej więcej pół i pół) podaną w filiżance.

–  cafe solo to kawa bez mleka – podawana w filiżance

–  cortado w kawiarni to kawa z odrobiną gorącego mleka – podawany w małym przezroczystym szkle

–  cafe bombón to kawa z zagęszczonym mlekiem

–  barraquito – kawa podana w przezroczystym szkle (wyższym niż to, w której podaje się cortado) – w tym kawa, gorące mleko, mleko skondensowane , cynamon, skórka cytryny i likier 43. Prostsza wersja tej kawy nazywa się café leche leche – kawa z gorącym mlekiem i skondensowanym mlekiem.

Najpopularniejsza opowieść o pochodzeniu słynnego barraquito przenosi nas do połowy XX wieku, kiedy pewien człowiek wszedł do Imperial Bar i poprosił kelnera o przygotowanie tego, co znamy dzisiaj jako barraquito. Ten dżentelmen stał się stałym klientem i praktycznie każdego dnia prosił o to samo. Pseudonim tego człowieka był „barraco”, więc przepis na tę historię stał się „barraquito”. Dziś na Wyspach Kanaryjskich, a zwłaszcza na Teneryfie, sztandarowy produkt kawiarni, jest mieszanką słodkiego i nieodpartego smaku.


INNE WAŻNE INFORMACJE

Wynajem samochodu CICAR (foteliki dla dzieci i GPS oraz FULL insurance w cenie wynajmu) – klik

Transport publiczny po wyspie TITSA – klik

Tramwaje w stolicy – klik

Promy – FRED OLSEN – klik


Spodobał ci się tekst? Masz uwagi lub komentarze? Podyskutuj, polub, skomentuj. Dziękuję!

Interesują cię inne wpisy o Wyspach Kanaryjskich? Zajrzyj tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close