Teneryfa na zielono – subiektywny przegląd „zielonych” miejsc.

Posted By on 24 lutego 2018

Kiedy odwiedzamy wyspę Teneryfa w sercu archipelagu Wysp Kanaryjskich, jesteśmy zaskoczeni majestatem, jaki oferuje nam szczyt Teide i nie jest zaskakujące to, że jego szczyt jest najwyższym punktem w Hiszpanii. Różnorodność mikroklimatów obecnych na wyspie jest naprawdę niesamowita, a masa tego uśpionego wulkanu odegrała rolę w tej geograficznej strefie. Wiatry, które dominują nad wyspą, pochodzące z północnego wschodu są pełne wilgoci. Gdy te wiatry docierają na wyspę Teneryfa, napotykają na nieprzekraczalną ścianę, która sprawia, że ​​wiatr, obciążony wilgocią po podróży przez wodę, wznosi się wzdłuż zbocza góry Teide. Wilgoć następnie skrapla się i wytwarza hojny dar cennego deszczu, czyniąc północny kraniec tej wyspy subtropikalnym ogrodem o bujnej roślinności. Południowe oblicze wulkanu jest jednak bardzo podobne do tego, co znajdziemy na wyspach na wschodzie, ponieważ deszcz padał na północnym zboczu wyspy.

Płodność gleby była jednym z powodów, poprzez który Karola III wydał królewski porządek, tworząc Jardin de Aclimatación de La Orotava. Było to również w czasie, gdy zarządził utworzenie Ogrodu Botanicznego w Madrycie. Bardzo istotną rolę w procesie tworzenia tego ogrodu pełnił Don Alonso de Nava y Grimón, który był wówczas szóstym markizem de Villanueva del Prado. Przekonał króla i jego botaników do znaczenia Teneryfy jako miejsca, w którym rośliny przywiezione z Ameryki i innych miejsc z całego świata mogłyby zaaklimatyzować się w ich nowym domu, zanim zostaną wysłane do królewskich ogrodów w Madrycie i Aranjuez, a następnie na resztę kontynentalnej Hiszpanii.


Ogrody Aklimatyzacjne La Orotava

Ogrody Aklimatyzacjne La Orotava (Jardín Botánico) zostały założone przez Królewski Zakon Karola III 17 sierpnia 1788 r. Ze względu na potrzebę kultywowania gatunków przywiezionych z tropików. Musiało to być miejsce w Hiszpanii o odpowiednim klimacie. Interwencja Alonso de Nava y Grimón, VI Marquis de Villanueva del Prado była niezbędna zarówno przy podejmowaniu decyzji, jak i we wczesnym stadium tworzenia i rozwoju ogrodów. W 1790 r. Opracowano plany i załozenia, a prace rozpoczęły się od planów sporządzonych przez Nicolása Eduardo, architekta z La Laguna. W 1792 r. założono 35 nowych plantacji Francuski przyrodnik P. Ledrú, który odwiedził wyspę pod koniec XVII wieku, jako pierwszy dokonał inwentaryzacji gatunków uprawianych w ogrodach. Zaproponował systematyczną organizację zbiorów w oparciu o klasyfikację Linneana z 1753 roku. Od roku 1832, w którym zmarł Alonso de Nava, założyciel i pierwszy dyrektor Ogrodów, do 1983 r. należały one do kilku różnych agencji, kiedy to finalnie odpowiedzialność została przeniesiona na Instytutu Badań Naukowych (Agricultura Research Institute).

Ogród ma duże zbiory roślin tropikalnych i podzwrotnikowych, ze szczególnym naciskiem na odmiany palmy, takie jak Bromeliacea, Araceas i Moracea. Istnieje wiele roślin i drzew, które są interesujące ze względu na ich piękno, rozmiar, wiek, rzadkość lub odległe miejsce pochodzenia. Ogród ma bogate dziedzictwo roślinne, rozpoczęte pod koniec XVIII wieku. Nie znamy dokładnie wieku najstarszych warzyw lub ich pochodzenia, ale niektóre z nich mają ponad 150 lat: Santo Domingo (Mammea americana) niektóre araucarias lub stara sosna kanaryjska (Pinus canariensis). Istnieje wiele palm, z ponad 150 różnymi gatunkami, bromeliowatymi, kaktusami i morwami, a także niektórymi gatunkami o znaczeniu gospodarczym, takimi jak drzewo kamforowe, palmy olejowe, drzewa kauczukowe itp. oraz inne rośliny którymi zainteresowani są naukowcy (Cycadaceae, Ginko), które pochodzą ze wszystkich kontynentów, w wielkiej kolekcji znajduje się ponad 2500 okazów.

Dziś ogród jest nazywany Orotava El Botánico i znajduje się w północnej miejscowości Puerto de la Cruz. W 1788 roku, kiedy powstał ogród, miasto portowe stało się częścią Villa de La. Ze względu na oficjalną nazwę ogrodu czasami wśród odwiedzających pojawia się zamieszanie co do miejsca, w którym dziś znajduje się ogród.

Po wydaniu rozkazu stworzenia ogrodu i odłogowania ziemi, pierwsze rośliny zaczęły przybywać w 1792 roku. El Botanico jest, mówiąc ściślej, drugim najstarszym ogrodem botanicznym w Hiszpanii po tym w Madrycie. Ogród ten przyciągnął uwagę ważnych ludzi ze świata botaniki, takich jak Francuz, André-Pierre Ledru i Prus, Alexander von Humboldt. Od samego początku ten ogród był odwiedzany przez wielu, którzy chcieli z wielką dbałością badać jego florę.

Pierwotny rozmiar ogrodu, który zachował się do dziś, to prawie pięć akrów (20 000 m2) i rośliny przywiezione z całego świata, uporządkowane według klasyfikacji stworzonej przez Linnaeusa (który nadal jest systemem stosowanym w taksonomii). W tym ogrodzie odwiedzający znajdą stuletnie rośliny, takie jak małpie puzzele z Andów, Sosny z Wysp Kanaryjskich i gigantyczny fikus, który wznosi się pompatycznie jak żywa katedra z przyporami, które podtrzymują jej ogromny baldachim pełntm liści. Nie można nie stać z otwartymi ustami przed urodą tego emblematycznego okazu.

Odwiedzający ten ogród będzie mógł również cieszyć się doskonałą kolekcją storczyków i a  spokojne i ciche otoczenie, sprawia że przyjemnie spaceruje się ścieżkami, które przechodzą przez ogród, możemy oberwać rośliny kamforowe, krzewy kawowe i drzewa chlebowe wśród niektórych setek egzotycznych roślin.

W części położonej najdalej od wejścia, na południu, znajduje się staw pełen lilii wodnych, który jest również gospodarzem zróżnicowanej kolekcji żółwi i żab, które śpiewają, zachęcając zwiedzającego do skupienia w ciszy i spokoju.

Na południowym krańcu ogrodu znajduje się działka o powierzchni 10 akrów (40 000 m2), która wkrótce zostanie udostępniona publiczności, prezentując sztuczny ekosystem tropikalnej rzeki i mały las z endemiczną florą. Będzie także bank nasion i zasoby do badania biologii ewolucyjnej, które pomogą zagwarantować przetrwanie zagrożonym gatunkom i pozwolą ekspertom z wspieranego przez rząd Instytutu Badań Naukowych (Agricultura Research Institute) na dogłębne badania. Instytutu Badań Naukowych sprawuje piecze nad ogrodem od 1983 r.

Wejście do obiektu jest płatne. Bilet kosztuje około 4 Euro


Hijuela del Botánico

Niedaleko stąd, niecałe trzy mile (4,5 km), w centrum La Orotava bezpośrednio za ratuszem znajduje się La Hijuela (młoda córka). Ten uroczy ogród, zarządzany przez miasto Puerto de la Cruz, ma wiele godnych uwagi przykładów drzew smoczych na Wyspach Kanaryjskich, które mają setki lat. Patrzenie na te drzewa sprawi, że chciałoby się zobaczyć monumentalny przykład tego gatunku, który osiągnął ponad 20 m, a o którym wspominano w poprzednich kronikach z La Orotava, ale, niestety, zniknął na początku XX wieku.

Te romantyczne ogrody zbudowane w 1788 roku zajmują powierzchnię 4000 metrów kwadratowych (mniej więcej jeden akr) i od 2008 roku zostały zaklasyfikowane jako zasób dóbr kultury. Stoją tuż za ratuszem w La Orotava. Zostały one zbudowane na polecenie 6 –tego Marquise Villanueva del Prado, Alfonso de Nava y Grimón i początkowo stanowiły dodatek do Ogrodów Aklimatyzacyjnych w La Orotava, znanych jako Ogrody Botaniczne w Puerto de la Cruz. Warto przejść się w otoczeniu setek różnych gatunków roślin. Należą do nich kasztanowce, drzewa płomieni, sapoty, sosny bunya i piękne drzewo smocze.

Ogrody przyciągają co roku 400 000 gości. Kiedy przyjeżdża się do Puerto de la Cruz z La Orotava lub Santa Cruz, Jardín de Aclimatación de La Orotava czeka z setkami gałęzi drzew rozciągniętych jak otwarte ramiona, gotowych na przyjęcie turystów pragnących wyciszenia, spokoju i doskonałej natury.


Parque del Drago

Parque del Drago, czyli Drago Park, jest główną atrakcją Icod de los Vinos. Słynny „tysiącletni smok” (choć jego wiek to oficjalnie 800 lat) jest jednym z najważniejszych naturalnych, kulturalnych i historycznych symboli Wysp Kanaryjskich. Drzewo Icod Dragon (Dracaena draco canariensis), uważane za najstarszy okaz na wyspach, ma ponad 16 metrów wysokości i mierzy około 20 metrów wokół podstawy. Wokół drzewa utworzono ogród gatunków endemicznych, który jest szczególnie bogaty i ilustracyjny dla odwiedzających, z małymi smoczymi drzewami, wilczomleczem kaktusowym, słodką wilczomleczką itp. Na placu kościelnym znajdują się inne ciekawe rośliny.

Został wpisany na listę zabytków w 1917 roku i jest jedną z atrakcji na wyspie. Średnica jego pnia wynosi prawie 20 m, a wysokość 17 m. Kiedy drzewo zostaje odcięte, wylewa się sok, który przyjmuje krwistoczerwony kolor i został nazwany „krwią smoka”. Dlatego to drzewo było magiczną rośliną dla tubylców. Cenny sok był również używany do mumifikacji zmarłych. Popularnie jego wiek podaje się jako 1000 lat, co przyniosło mu nazwę „Drago Milenario (Drzewo Tysiąclecia)”. Jednak botanicy określili jego wiek na około 400-600 lat. Określenie wieku jest tak trudne, ponieważ roślina nie jest prawdziwym drzewem z rocznymi pierścieniami, ale dużą rośliną lilii. Niemniej jednak to „drzewo” jest jednym z najstarszych stworzeń na świecie. Jest to endemiczny gatunek żyjący tylko na Wyspach Kanaryjskich.

W 3-hektarowym parku można zobaczyć wiele innych przedstawicieli kanaryjskiej flory (Jardín Botánico). Jest też zrekonstruowana wioska Guanche (Poblado aborigen) o figurach wielkości człowieka, które sprawiają, że tubylcy wydają się prawie żywi, punkt widokowy (Mirador) i jaskinia wulkaniczna z mumiami. Wstęp jest płatny (5 Euro). Bezpłatnie możemy obserwować drzewo z odległości z placyku przy kościele. Natomiast na ulicy Calle San Antonio znajduje się ładny egzemplarz lecz nieco młodszy 🙂


Ogrody Victorii – La Orotava

Jak wiadomo, dolina Orotava ma prawdopodobnie jeden z najpiękniejszych widoków, jakie można znaleźć na Teneryfie, w obrębie której leży gmina La Orotava, sąsiadująca z Puerto de la Cruz. Ulice Orotava to uczta dla zmysłów i szczególne doświadczenie, które polecamy.

Jest jednak jeden punkt w La Orotava, który czasami może pozostać niezauważony. Dlatego możesz go niechcący znaleźć podczas spaceru po starym mieście. Są to Victoria Gardens La Orotava. Ogrody Victoria znajdują się w historycznym centrum, obok Plaza of the Constitution i Liceo Taoro. W pobliżu znajduje się więc jedna z najsłynniejszych kawiarni La Orotava, gdzie można delektować się smakowitymi słodyczami. Ogrody zostały zbudowane przez architekta narodowości francuskiej w XIX wieku, zwanego Adolph Coquet, na polecenie rodziny De Ponte. Aby zbudować tam mauzoleum, w którym mogłyby się znaleźć szczątki po Diego Ponte del Castillo. Budowa mauzoleum została ukończona w 1884 roku.

Ogrody Victoria mają parterowy układ, a Mauzoleum Diego Ponte del Castillo znajduje się w centrum ogrodu na szczycie marmurowego budynku i jest wspierane przez osiem kolumn korynckich, na którego drzwiach można wyróżnić literę omega.

Diego Ponte del Castillo był jawnym masonem, należącym do lóż masońskich Teide i Taoro, urodzony w La Orotava w dniu 15 kwietnia 1840, VIII Marquis de la Quinta Roja i członkiem jednej z najbogatszych rodzin na wyspie w XIX wieku. Ze względu na przynależność do masonerii biskup i kościół katolicki odmówili mu chrześcijańskiego pochówku. Biorąc pod uwagę negatywną odpowiedź Kościoła, matka Sebastiana Castillo Manrique de Lara, zleciła budowę mauzoleum na jednej z nieruchomości należących do rodziny. Z tego powodu zaczęli budować strukturę, która znajduje się na szczycie Ogrodów Wiktorii. Po rewolucji 1868 r. I konstytucji z 1869 r. proklamowano wolność kultów publicznych i prywatnych. A masoneria przestała być prześladowana. Diego Ponte del Castillo umarł w 1880 roku mając 40 lat. W mauzoleum pojawiają się symbole, które są uważane za symbolikę masonerii. Wiadomo, że zrobił to architekt, który budował budynek, sam będąc masonem, więc nie jest zaskakujące, że można znaleźć okultystyczną symbolikę w obiekcie. Marquesa z Quinta Roja, matka Diego Ponte del Castillo, chciałaby aby wydarzenia miały miejsce w ogrodach, takie jak wystawy ogrodnicze lub targi bydła. Mauzoleum przez lata pozostaje praktycznie nietknięte, a ogrody są nadal piękne, a osobowość nie została utracona.

Niemniej jednak Ogrody Wiktorii, które nadal zachowują część esencji, skrywają ukrytą tajemnicę, historię, która zasługuje i panoramiczny widok z góry, aby cieszyć się historycznym centrum La Orotava.

Przylegającym do Ogrodów Wiktorii jest Liceo de Taoro. Pałacyk należący od 1975 roku do miejscowego klubu kulturalnego Sociedad Liceo de Taoro. Aktualnie na parterze mieści kawiarnię i restaurację, natomiast na piętrze niektóre z salonów przeznaczone zostały na galerie wystawowe. Na tyłach pałacu znajduje się przejście do schodzących po stromym zboczu ogrodów Jardines de la Victoria.


Spodobał ci się tekst? Masz uwagi lub komentarze? Podyskutuj, polub, skomentuj. Dziękuję!

This article has 1 comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close