Zielone nie musi być nudne – słów kilka o roślinności Teneryfy

Posted By on 18 lutego 2018

Mimo że, Teneryfa to tylko mała wyspa o powierzchni 2034 km2 (785 mil kwadratowych), dzięki szczególnym warunkom środowiskowym jest zaskakująco zróżnicowana pod względem ekologicznym: gwałtowna topografia wyspy wpływa na lokalne warunki pogodowe, co prowadzi do ogromnej różnorodności mikroklimatów. Taka obfitość mikroklimatów powoduje wiele różnych naturalnych siedlisk, co widać wyraźnie na roślinności wyspy. Flora jest tu bogata i różnorodna, z około 1400 wyższymi gatunkami roślin, których znaczna część jest endemiczna dla Wysp Kanaryjskich (200 sztuk) i innych dla Teneryfy (140 sztuk). Jeżeli chodzi o faunę, szacuje się, że na Teneryfie jest około 400 gatunków ryb, 56 gatunków ptaków, 5 różnych gadów, 2 gatunki płazów, 13 ssaków lądowych i kilka tysięcy gatunków bezkręgowców, a także niektóre gatunki żółwi morskich i waleni.

Teneryfa jest największą i najwyższą z Wysp Kanaryjskich, co wyjaśnia, dlaczego ma największą różnorodność biologiczną w archipelagu. Istnieje tu ponad 800 gatunków fauny i flory, które są unikalne na świecie. Chociaż Wyspy Kanaryjskie stanowią zaledwie 1,5% terytorium Hiszpanii, to zamieszkuje ją ponad połowa endemicznych gatunków tego kraju. Jedną z głównych cech Wyspy jest to, że roślinność zmienia się radykalnie w obszarach oddalonych od siebie o kilkaset metrów. Wynika to z różnicy wysokości i mikroklimatu, z którego powstaje relief, co daje sześć różnych ekosystemów.

Wiatry sprawiają, że północna strona wyspy jest bardziej wilgotna, co oczywiście sprawia, że ​​lasy są bardziej zielone i bujniejsze. Drzewa rosnące tutaj są jak żywe skamieniałości. Kanaryjskie lasy laurowe to rodzaj roślinności, która pokryła cały basen Morza Śródziemnego w okresie trzeciorzędowym, setki tysięcy lat temu. Znane jako Monteverde (czyli Mountain Greenery).

Roślinność Teneryfy można podzielić na sześć ekosystemów według wysokości i orientacji w następujący sposób:

  • Roślinność skalna: Ten rodzaj zieleni waha się od wybrzeża do wysokości 700 m nad poziomem morza. Rośliny te są ksenofilskimi krzewami, które przystosowały się do suszy, silnych wiatrów i stałego światła słonecznego. W tym ekosystemie występuje wiele gatunków endemicznych.
  • Lasy termofilne: Ten ekosystem to obszar przejściowy o powierzchni od 200 do 600 m, gdzie opady i temperatury są umiarkowane, co zachęca do uprawy jałowców, smoczych drzew i palm.
  • Lasy laurowe: Żyjące na wysokości od 500 do 1000 m to gęste lasy dużych drzew z okresu trzeciorzędu. Są domem dla różnorodnych gatunków, jak paprocie, laury, krzewy ostrolistne i viñatigos.
  • Wrzosowiska: Ten rodzaj zieleni rośnie od 1000 do 1500 m nad poziomem morza.
  • Lasy sosnowe: lasy sosnowe na Teneryfie rosną na wysokości od 800 do 2000 m
  • Roślinność wysokogórska: od 2000 m w górę, klimat staje się bardzo suchy przy ekstremalnych temperaturach i wysokim nasłonecznieniu. Zieleń obszaru obejmuje endemiczne gatunki, takie jak buglosy, miotły i fiołki teideowe, z których wszystkie dowiodły swojej zdolności do przystosowania się do tych ekstremalnych warunków.

 

PALMA KANARYJSKA – Phoenix canariensis

Majestatyczna kanaryjska palma (Phoenix canariensis) może wyrosnąć na wysokość do 30 m i jest endemicznym gatunkiem i symbolem Wysp Kanaryjskich. Jej zdolność do przystosowania się do różnych warunków gruntowych oznacza, że znajdziesz ją na całej Teneryfie, od wybrzeża do wysokości około 500 m nad poziomem morza, zarówno w stanie dzikim, jak i ozdobnym. Jej sok służy do produkcji miodu palmowego, a jego ogromne liście doskonale nadają się do zamiatania ulic.

Dobrym przykładem gdzie możemy znaleźć palmy kanaryjskie jest miasteczko i wąwóz MASCA. Sama wioska leży w obrębie krajobrazowo-etnograficznego obszaru Parque Rural de Teno. Przy okazji zwiedzania Parku Krajobrazowego Teno warto dotrzeć na północny koniec. Dojedziemy do latarni morskiej na cyplu Punta de Teno w pobliżu miasteczka Buenavista del Norte. Obiekt, który powstał w 1897 roku znajduje się w bardzo malowniczym zakątku. Oprócz widoku na ocean zobaczyć można wielkie klify Los Gigantes, góry masywu Teno oraz ochłodzić się w wodzie na plaży. Dojazd do Punta de Teno wymaga pokonania samochodem wielu serpentyn. Droga dostarcza dawkę adrenaliny, wspaniałe widoki w postaci górskich krajobrazów i drążonych w naturalnych skałach tunelów. Uwaga! Droga otwarta jest tylko w niektóre dni tygodnia – od listopada 2017 są to poniedziałki, wtorki i środy. W inne dni można tam dojechać tylko autobusem komunikacji miejskiej lub taxówką.

 

SOSNA KANARYJSKA – Pinus canariensis

Sosna kanaryjska (Pinus canariensis) jest endemiczna dla archipelagu i obejmuje rozległe obszary w górach Teneryfy. Ich główną cechą charakterystyczną jest zdolność do znoszenia ognia dzięki różnym warstwom kory,  która chroni ją przed ogniem i pozwalają im odrosnąć wkrótce po spaleniu lasu. Jeden egzemplarza takiej sosny zażyczył sobie Barack Obama będąc prezydentem do Białego Dom. Park Corona Forestal, który otacza Las Cañadas del Teide, jest pięknym przykładem tego wyjątkowego gatunku. Odróżnić ja można od innych gatunków sosny tym, że ma dwie igły.

Zdjęcie pochodzi ze strony www.wikipedia.com

SMOCZE DRZEWO – Dracaena draco

Wraz z niebieską ziębą, smocze drzewo (Dracena Draco) jest jednym z symboli Teneryfy i zainspirowała wiele legend i opowieści. To drzewo z wąskimi i długimi liśćmi rośnie powoli, ale ma bardzo długą żywotność, jak możemy zobaczyć egzemplarz smoczego drzewa w Icod de los Vinos, który ma ponad 800 lat. Ciężko jest określić wiek drzewa ponieważ drzewa tego gatunku nie posiadają jednolitego pnia oraz słojów. Jego kwiaty są białe i tworzą okrągłe pomarańczowo zabarwione owoce. Dzikie smocze drzewa można znaleźć na wysokościach od 100 do 600 m, ale są również uprawiane do celów dekoracyjnych na niektórych placach i w ogrodach Teneryfy. Właściwości lecznicze soku, który można również wykorzystać jako barwnik, spowodowały, że populacja smoczych drzew spadła na Teneryfie przed laty, ale w ostatnich dziesięcioleciach powoli ich liczebność wraca. Smokowce na wyspach uprawiane są jako ozdobne, na dziko rosną tylko na Teneryfie i Gran Canarii. Natomiast na La Palmie dawniej uprawiano je jako rośliny pastewne.

Ruta de los Dragos – trasa smoczych drzew, to pomysł aby zobaczyć wszystkie egzemplarze tego endemita na Teneryfie. Długość trasy to 75 kilometrów. Icod de Los Vinos jest jednym z przystanków na trasie. Po drodze odiwdza się takie miasteczka jak Santa Cruz de Tenerife, La Laguna, La Orotava, Puerto de La Cruz (Lago Martinez) oraz Garachico.

 

ŻMIJOWIEC Echium wildpretii

Dziwaczny kształt czerwonego żmijowca (Echium wildpretii) i jego jasne kwiaty wyróżniają się na wulkanicznym krajobrazie Las Cañadas del Teide, jedynym miejscem na Teneryfie, gdzie rośnie ten krzew. Czerwony żmijowiec jest endemiczną rośliną na wyspie i może urosnąć na wysokość do 2 m, co czyni go atrakcją wielu zdjęć i pocztówek, szczególnie wiosną. Niestety w zimowym krajobrazie zobaczyliśmy jedynie przekwitnięte kwiatostany. Piękno naszej wiosennej wystawy nie byłoby kompletne bez potężnej i niezwykłej rośliny, Echium wildpretii zwana „wieża-klejnotów”. Chociaż roślina ta ma prawie siedem stóp wysokości, jej małe, łososiowe kwiaty są tym, co czyni ją naprawdę wspaniałą. Gdy każda z tych krzewów kwitnie w zgrabnych łukach wzdłuż rośliny, pręciki wystają, jakby tańczyły z maleńkich kwiatów, przekształcając wieżę z klejnotów w kapryśny pokaz piękna.

Zdjęcia pochodzą z blogu http://pustepudelko.blogspot.com

Echium wildpretii jest klasyfikowane jako roślina monokarpiczna, co oznacza, że po kwitnieniu umiera. Częściej jednak roślina jest postrzegana jako dwuletnia, ponieważ zwykle kwitnie w drugim roku. W stanie dzikim Echium wildpretii kwitnie pod koniec maja lub czerwca. Następnie, po kwitnieniu i wyprodukowaniu nasion, suchy klimat wyspy przekształca rośliny w przypominające szkielety suche badyle.

LASY WAWRZYNOWE – Lasy subtropikalne rosnące w Górach Anaga i Parku Narodowym Teno

Niektóre obszary Wysp Kanaryjskich wciąż są domem dla prehistorycznego, naturalnego skarbu: lasów laurowych, które przetrwały tu od czasów trzeciorzędu. Na Teneryfie większość tych przestrzeni można znaleźć w pasmach górskich Anaga, Teno, Aguagarcía i Tigaiga. Te lasy niegdyś pokrywały dużą powierzchnię Afryki i południowej Europy aż do około 20 000 lat temu. Dzisiaj niestety są już prawie nieobecne na tych terenach. Lasy laurowe na Teneryfie są zamieszkiwane przez różnorodne gatunki, głównie wawrzyny, porosty, wrzosowiska, wierzby. Viñatigos, fayas i dzikie drzewa pomarańczowe to trzy gatunki wiecznie zielone, które można również spotkać w tych lasach. Dzięki trudnym terenom na obszarach górskich Teneryfy, wśród magicznych lasów wyznaczono mnóstwo szlaków turystycznych o różnych stopniach zaawansowania. Większość z nich rozpoczyna się w miejscowości Cruz Del Carmen gdzie znajduje się również centrum informacyjne.

Wysoko na szczytach znajdują się najpiękniejsze obszary lasy laurowe na Teneryfie. Roślinność ta może być sklasyfikowana jako żywa skamielina, przetrwała ponad 40 milionów lat. Spacer wśród powykręcanych pni drzew pokrytych mchem to podróż w przeszłość. Magiczna kraina. Pasmo górskie Anaga jest geologicznie jednym z najstarszych obszarów Teneryfy, które wraz z wysokościami, warunkami pogodowymi i glebą zapewniają mu ogromną różnorodność biologiczną na tak niewielkiej przestrzeni. Niemal każdy ekosystem na wyspie można znaleźć tutaj, z wyjątkiem wysokogórskiej fauny i flory.

Paproć łańcuchowa – Gatunek rośliny rosnącej w wilgotnych lasach laurowych – Woodwardia radicans

Wilgoć panująca w lasach laurowych na Teneryfie stwarza idealne środowisko dla paproci łańcuchowej (Woodwardia radicans), rodzaju paproci, która kładzie się zielonym dywanem nad ziemią między drzewami w Parku Anaga, w północno-wschodniej części Teneryfy. Jego ogromne liście mogą dorastać do 2 m długości, pokrywając ziemię i dając lasom laurowym wygląd dżungli. Roślinę tą można spotkać na szeregu szlakach turystycznych.

 

Cardon – Euphorbia canariensis – Endemiczny gatunek rośliny rosnący na nizinach Teneryfy

W kształcie, cardons (Euphorbia canariensis) wyglądają ciekawie – jak kandelabry. Zdobią południowe zbocza Teneryfy, gdzie są najbardziej obfite. Te krzewy mają kolce na łodygach i uderzające jaskrawoczerwone owoce wyrastające z końcówek wiosną i latem. Gatunek ten jest endemiczny dla Wysp Kanaryjskich i dzieli swoje środowisko z tabaiba (Ten endemiczny krzew na Wyspach Kanaryjskich wytwarza rodzaj żywicy tradycyjnie stosowanej jako guma do żucia i do zamykania beczek z winem), która jest inną rodzimą rośliną w archipelagu.

Na Wyspach Kanaryjskich dużą populacją są bananowce, agawy oraz opuncje figowe (sprowadzone z Ameryki Środkowej na początku XIX wieku), hibiskusy, poinsecje (tzw. Gwiazdy betlejemskie), oleandry, aloesy (o hacjendach bananowych szerzej przeczytasz TUTAJ) oraz szereg roślin, które hodujemy w doniczkach: figowce benjaminy, szeflery, wilczomlecze, kufliki, juki z tym, że w naturalnym środowisku są one znacznie wyższe.


Spodobał ci się tekst? Masz uwagi lub komentarze? Podyskutuj, polub, skomentuj. Dziękuję!

Interesują cię inne wpisy o Wyspach Kanaryjskich? Zajrzyj tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close