Cueva del Viento (Jaskinia Wiatru) – Teneryfa

Posted By on 30 stycznia 2018

Doświadczenie odwiedzania jednej z największych korytarzy lawowych na świecie !! Kompleks podziemny Cueva del Viento-Sobrado jest największym korytarzem lawowym w Unii Europejskiej. Został stworzony przez lawę płynącą z Pico Viejo, obok Mt. Teide. Wizyta w Cueva del Viento daje wgląd w rolę lawy w erupcji wulkanicznej i oferuje możliwość zobaczenia kapryśnych form wyrzeźbionych przez lawę w trzewiach ziemi. Jest świetnym przykładem złożoności geologii.
Istnieją trzy różne poziomy przejść – ponad 17 kilometrów korytarzy, wraz z pięknymi zjawiskami geomorfologicznymi, takimi jak przepaście, tarasy i inne formacje lawy.


Cueva del Viento (Jaskinia Wiatru) była już znana Guanczom ponad 2000 lat temu: w grocie znaleziono szczątki pochówku. Ale żadna pisemna wzmianka nie istnieje aż do 1776 roku. W tym roku bracia Bethencourt de Castro i Afonso Molina wspomnieli o tym w opisie jaskini San Marcos. Główne wejście do jaskini znajduje się w sąsiedztwie o tej samej nazwie, Cueva del Viento, co sugerowałoby, że od dawna było znane miejscowym.

Historia ostatnich odkryć rozpoczęła się w 1969 roku przez sekcję jaskiniową La Guancha grupy alpinistów Montañero de Tenerife i opublikowaniem w 1970 roku pierwszej mapy. W 1973 r. Grotołazi z klubu Shepton Mallet odkryli, co zostało nazwane, na ich cześć, „Pozo de los Ingleses” („Pit angielskich”), które łączy trzeci poziom jaskini z dużą galerią o długości około 4 kilometrów. Dzięki temu ważnemu znalezisku wgłębienie znacznie się zwiększyło, do całkowitej długości 10 kilometrów. Wiele lat później Wydział Zoologii Uniwersytetu La Laguna zaczął prowadzić badania biologiczne i odkrył wielką różnorodność fauny jaskiniowej. Ponadto grupa odkrywców Benisahare na Teneryfie odkryła i zmapowała nowe galerie.

W 1989 roku ta sama grupa połączyła Cueva del Viento z jaskinią Sobrado przez wąskie przejścia, przez co całkowita długość kompleksu wynosiła 14 kilometrów. Odkrycie to wzmocniło status wielkiego kompleksu wulkanicznego i planowano remapowanie wszystkich gałęzi. W 1994 roku rozpoczęto prace nad przygotowaniem jaskini lawowej dla publiczności. Zostały one skoordynowane przez Muzeum Nauk Przyrodniczych, część Niezależnej Rady Muzeów i Centers of the Tenerife Island Council. Jednym z ich pierwszych działań było usunięcie gruzu z ujścia jednej z gałęzi jaskini. To wykopalisko odsłoniło 17-metrową przepaść, z kaskadą lawy, łączącą się z innym poziomem korytarza lawy, o długości 2,35 km. Odkrycia te dają nam jedynie wskazówkę na temat bogatego dziedzictwa i wielkiego znaczenia geologicznego tego wielkiego podziemnego kompleksu, który z pewnością jeszcze zaskoczy spaleologow. Speleologia na Wyspach Kanaryjskich to stosunkowo nowa działalność, która rozpoczęła się pod koniec lat sześćdziesiątych, a Cueva del Viento napisała niezapomniane strony tej rozkwitającej historii. Pionierzy należeli do grupy Montañero de Tenerife, a następnie do sekcji odkrywkowej jaskini La Guancha.

W 1978 roku narodziła się Benisahare na Teneryfie. Była to pierwsza grupa poświęcona jaskiniom na Wyspach Kanaryjskich i przejęła eksplorację Cueva del Viento. Ich praca nad wulkanospekologią została zaprezentowana na National and International Speleology Conferences, szeroko promując wiedzę o tej nauce na Wyspach Kanaryjskich.


Cueva del Viento to wulkaniczna wnęka zlokalizowana w dzielnicy Icod de los Vinos, która nosi tę samą nazwę. Powstał 27 000 lat temu w lawach bazaltowych z pierwszej fazy erupcji wulkanu Pico Viejo, tuż obok Góry Teide.


Ten korytarz z lawy, którego nazwa („Jaskinia Wiatru”) pochodzi od potężnych przeciągów, które przez nią płyną, jest piątą najdłuższą na świecie (18 kilometrów zmapowanych do tej pory), za tymi czterema, które znajdują się na największej archipelag wysp Hawajskich (Stany Zjednoczone). Jest to ogromn sieć labiryntów i podziemnych przejść, z wieloma nieodkrytymi gałęziami, które niewątpliwie zwiększą jej całkowitą długość w przyszłości.

Cueva del Viento jest również znana z wyjątkowej geomorfologii: sieć galerii jest podzielona na trzy nałożone poziomy, co nie zostało zarejestrowane w żadnym innym miejscu na świecie. Ma również wiele różnych struktur pierwotnego pochodzenia, takich jak stalaktyty lawowe, kaskady lawy, tarasy boczne i jeziora lawy oraz różnorodny skład (węglan wapnia i inne sole).

Największe znaczenie dla biologii ma podziemna fauna znaleziona w tej zawiłej jaskini wulkanicznej, która jest stałym źródłem nowych odkryć. Jaskinia jest domem dla łącznie 190 znanych gatunków, z których większość to bezkręgowce. Spośród nich 44 to troglobity: zwierzęta przystosowane do środowiska podziemnego. Z tych gatunków skazanych na życie w ciemności, 15 jest nowością w nauce, takimi jak bezokształtny karaluch Loboptera subterranea lub Carabidae Wolltinerfia martini i Wolltinerfia tenerifae. W jaskini znaleziono szczątki wymarłych kręgowców, takich jak olbrzymi szczur i gigantyczna jaszczurka, a także inne szkieletowe szczątki gatunków, które zniknęły z Teneryfy. Aby zagwarantować jego ochronę, w 1998 r. Rząd Wysp Kanaryjskich przyjął plan zarządzania zasobami naturalnymi Cueva del Viento. Celem tego planu było ograniczenie działań, które niszczą jaskinię, takich jak budowa, zanieczyszczenie gleby lub zatapianie. Wprowadzono także usprawnienia, takie jak kanalizacja, aby uniknąć wycieków ścieków oraz wsparcie badań naukowych i edukacji ekologicznej.

W odniesieniu do procesu, który powoduje tego typu korytarz lawowy, struktury są typowe dla pewnych rodzajów przepływu bazaltowego, gdzie stałe ciepło wewnątrz przepływu popycha je do przodu. Zachowanie ciepła gwarantuje ciągła skorupa, która termicznie izoluje lawę wewnątrz której tworzą się przewody. Po erupcji lawa przepływa dalej przez te kanały, aż opróżnią się. Cueva del Viento zawiera trzy poziomy kanałów wytwarzanych przez kolejne stopnie erupcji, które tworzyły zachodzące na siebie przepływy, w których uformowały się galerie.


27 000 lat temu, podczas bazaltowych emisji pierwszej fazy erupcji Pico Viejo, powstały wielkie kanały lawowe, które stały się dwoma obszernymi galeriami: galeriami Los Ingleses i Sobrado Gorsze. Po tym zestaleniu kolejny strumień pokrywa powierzchnię, wciąż pozbawioną gleby lub roślinności. Trzeci poziom przepływów tworzył labirynt kanałów, które często łączą się z jaskiniami Sobrado i Cueva del Viento.


Stowarzyszenie oferuje wycieczkę z przewodnikiem po jednej z największych na świecie korytarzy lawy, wraz z wyjaśnieniami zjawisk geologicznych i interesujących cech etnograficznych. Doświadczenie zwiedzających rozpoczyna bezpośrednio od obejrzenia filmu dokumentalnego, który pokazuje rzeczywistą scenerię wulkaniczną. Trasa rozpoczyna się w Centrum dla Zwiedzających, w miejscowości Icod de los Vinos, gdzie można obejrzeć serię modułów informacyjnych, które stanowią wstęp do trasy. Następnie centrum przewiezie Cię na krótką odległość do rozpoczęcia pieszej wycieczki.

Trasa prowadzi dalej przez pole lawy, tę samą lawę, z której powstał kompleks rur lawy, a następnie starożytna droga prowadzi w górę do wejścia do jaskini. Droga powrotna prowadzi kolejną ścieżką, która przechodzi przez klepiska i ruiny dawnych śladów rolniczych, które dają wgląd w bogactwo etnograficzne obszaru, jednocześnie ciesząc się pięknem jego krajobrazów – między innymi można zobaczyć miejsce gdzie mieliło się mąkę gofio. Podłogi omłotu odkryto podczas prac konserwatorskich. Ziarno, które zostało oddzielone przez młócenie i odławianie, zostało upieczone, a następnie zmielone, aby uzyskać gofio, ważną, podstawową mąkę od czasów Guanczów do dnia dzisiejszego. Podczas wycieczki miniesz dwie formacje geologiczne, które wyjaśnią dziwne formacje terenu, przez które przechodzisz: ogromny kanał lepkiej lawy fonolitycznej, która pochodzi od Pico Viejo (erupcja Roquesa Blancosa) i lawy w jaskini. Na końcu trasy zobaczysz inne przykłady lepkiej lawy.

Ta przyjemna wycieczka biegnie po części wzdłuż starożytnych dróg, które zostały zbudowane, by połączyć miasta lub północ i południe wyspy, lub połączyć zaludnione tereny z okolicznymi krajobrazami. Te, wystarczająco szerokie dla dwóch mułów obok siebie, zostały zbudowane po podboju wyspy, w niektórych przypadkach wykorzystując starożytne szlaki Guanchów (Guanczowie byli pierwotnymi mieszkańcami wysp). W tym przypadku część powierzchni tworzy lawowy strumień jaskini, a kamienie ułożone pod stopami są wykonane z tej samej lawy.

Jaskinia nie ma sztucznego oświetlenia, dlatego na trasie są noszone hełmy wyposażone w czołówki. Część, którą można zwiedzić, zawiera liczne formacje i zjawiska „wyrzeźbione” przez posuwającą się lawę, gdy zmieniła się jej lepkość. Takie dynamiczne cechy sprawiają, że jaskinia jest niemal jak żywa istota, która „skamieniała”. A ciemna, cicha atmosfera wprowadza gości w bezpośredni i naturalny kontakt ze zjawiskami geologicznymi.

Czas trwania wizyty wynosi dwie i pół godziny, a poziom trudności jest średni. Oprócz dwujęzycznych paneli w Centrum dla Odwiedzających i wewnątrz jaskini, przewodnik – ekspert wyjaśni cechy unikalnego wulkanu. Wizyta rozpoczyna się w centrum, gdzie pojazd zabiera grupę (maksymalnie 15 osób) w okolice wejścia. Następnie pozostaje przejście na piechotę około 15 minut. Trasa piesza przebiega przez wzgórza, pola uprawne, lasy sosnowe (specjalna odmiana sosny kanaryjskiej, odpornej na ogień) i wrzosowiska, pola lawowe, wzdłuż dawnej drogi, obok zagród i klepiska: w ten sposób nasza wizyta jest wzmocniona przez etnohistoryczne poznanie okolicy.

Wycieczkę można zamówić on – line lub w Visitor Centre, płatność tylko i wyłącznie kartą kredytową. Wycieczka nieodpowiednia dla dzieci poniżej 5 lat, cierpiących na klaustrofobię i osób z problemami z poruszaniem się. Wewnątrz jest się bardzo ciężko poruszać ze względu na wystające ostańce lawy (lepiej zabrać buty na których nam nie zależy). Oprowadzanie odbywa się w 3 językach. Najlepiej zamówić ją online ponieważ atrakcja ta jest bardzo popularna, a limit wejść wydłuża czas oczekiwania.

VISITOR CENTRE C/ Los Piquetes 51. 38430 Icod de los Vinos. Tenerife. Islas Canarias. Telephone: 922 815 339


Spodobał ci się tekst? Masz uwagi lub komentarze? Podyskutuj, polub, skomentuj. Dziękuję! Interesują cię inne wpisy o Wyspach Kanaryjskich? Zajrzyj tutaj.

This article has 1 comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close