Dziecięcy świat – Rumcajs i Czeburaszka
…] dzieciństwo jest jedyną porą, która trwa w nas całe życie – Ryszard Kapuściński
Mimo naszego dorosłego wieku często odkrywamy w sobie dziecko. Jak nie było jeszcze z nami naszego maluszka często wybieraliśmy atrakcje czysto dziecięce, mówiąc sobie, że kiedyś wrócimy tu z naszymi maluchami. Może wstyd się przyznać, ale świetnie się bawiliśmy!
Rozbójników było wielu
Najpopularniejszym rozbójnikiem z terenów Polski był Janosik, choć pretensje do niego zgłaszają również Słowacy. Prawda jest chyba taka, że skoro rabował bogatych to było mu wszystko jedno czy było to po Polskiej czy Słowackiej stronie, niemniej spór dalej trwa. W Wielkiej Brytanii był Robin Hood, na ziemiach Śląskich Ondraszek (Ondrasz Szebesta), w Czeskim Lesie Stanisław Babiński. Jednak jak sięgam pamięcią najbardziej darze sympatią i pamiętam wielkiego, a jednocześnie skromnego szewca z Jicina – Rumcajsa.
Miasteczko Rumcajsa położone jest w przepięknej krainie nazwanej Czeskim Rajem i powstało w XV wieku. Na polecenie burmistrza Rumcajs musiał opuścić miasto i przeniósł się do Rzaholeckiego Lasu gdzie zaczyna się jego bujna rozbójnicka historia.
W jednym ze skrzydeł pałacu Valdsteina, księcia, schowany pomiędzy sklepami znajduje się jego zakład szewski. Obecnie jest to atrakcja dla dzieci. Ot tylko dwa małe pomieszczenia (zakład szewski i mieszkanie) i historia Rumcajsa. W pokoiku nr dwa możemy zobaczyć figury Rumcjasa, Hanki i Cypiska naturalnych rozmiarów.
Vaclav Ctvrtek spisał historie Rumcajsa, a następnie dostając zlecenie na serial rysunkowy Przygody rozbójnika Rumcajsa Radek Pilar rozpowszechnił bohatera! Pierwszy odcinek został wyemitowany 5 listopada 1967 roku i był wielkim sukcesem jak na tamte czasy.
Najbardziej chyba ze wszystkich historii pamiętam tą o pokonaniu smoka przez Rumcajsa. Styl całkowicie bez przemocy i ofiar, nie tak jak pod Wawelem. Aby pokonać smoka należy ….. wypiąć na niego gołą pupę i zawołać: – Ja się ciebie nie boję! Jak to w bajce smok pędzi do lasu przestraszony i przynosi złote dukaty w wiaderku. W rzeczywistości penie już dawno mielibyśmy osmolony i spieczony tyłek.
Chcąc lepiej poznać świat Rumcajsa koniecznie trzeba podjechać do niedalekich Prachovskych Skal, parku ostańców skalnych, wąskich przejść między skałami i licznymi punktami widokowymi. Rezerwat przyrody Prachovské skály należy do najbardziej znanych terenów Republiki Czeskiej. Jest jednym z najstarszych rezerwatów przyrody w Republice Czeskiej – założono go już w 1933 roku. Starania obrońców przyrody spowodowały przyłączenie w 2002 roku rezerwatu przyrody Prachovské skály do Chronionego parku krajobrazowego Český ráj. Duża trasa zwiedzania prowadzi przez siedem punktów widokowych, ma długość 3,5 km a jej zwiedzanie trwa około 2,5 godz. Wejście na teren parku jest płatny.
Historia Około połowy XIII wieku król Przemysł Otokar I założył na bazaltowym szczycie potężny gród Velíš a Prachovské skály stały się częścią velíšskiego majątku królewskiego. Majątek nie został długo w rękach królewskich bo w 1337 roku nabył go ród Vartemberków, następnie szereg inny wybitnych rodów szlacheckich. W 1625 roku Velíš stał się częścią Księstwa Frýdlantskiego Albrechta Eusebia Valdštejna. Po jego śmierci w 1634 roku księstwo zostało spustoszone. W 1637 roku majątek uzyskał wraz z terenami Prachovské skaly Jindřich Schlik, jeden z przywódców powstania z 1620 roku i dowódca pułku morawskich stanów w bitwie na Białej Górze. Jego bratanek, Jáchym Ondřej Schlik został po przegranej bitwie aresztowany, skazany i w 1621 roku stracony na Rynku Staromiejskim w Pradze, ale Jindřich Schlik wstąpił do służby cesarskiej i uzyskał wysokie stanowisko jako profesjonalny żołnierz. W rękach jego potomków Prachovské skály były aż do 1948 roku, kiedy cały majątek rodu Schlików został wywłaszczony.
Czeski Raj – tam faktycznie można poczuć się jak w Raju, kulinarnym i podróżniczym! Byliście kiedyś? Macie jakieś dziecięce wspomnienia, którymi chcielibyście się podzielić? Polecamy Prahovskie skałki i Zakład szewski Rumcajsa.
Będąc w temacie Czeskich bajek, chyba każdy z nas pamięta Krecika pomysłu Zdenka Milera? Małe sympatyczna zwierzątko z grupka przyjaciół! Będąc w Czechach nie sposób przegapić w sklepie z zabawkami tego słodziaka. Ja kiedyś skusiłam się na jednego – od wtedy uśmiecha się codziennie na moim biurku…Figurę krecika i inne bajki możecie oglądać w Muzeum Bajek w Miedzygórzu.
Polana bajek
Powróćmy jak za dawnych lat w zaczarowany bajek świat – Jerzy Jurandot
Wyobrażacie sobie ogromne połacie zieleni, park, gdzie między alejkami i drzewami wyłaniają się bajkowe postacie? Pewnie niektórzy z was byli w Parku bajek w Zatorze? Lub odwiedzili park Pinokia? To jest zupełnie coś innego.
Polana Skazok to skansen Ukraińskiej rzeźby i florystyki. Jest on położony w jednym z najpiękniejszych zakątków wybrzeża Krymie, na chronionym obszarze lasu u podnóża osobliwego urwiska Stavri-Kaya, dwa kilometry od centrum Jałty. Eksponaty to ponad dwieście bohaterów baśni ludowej, odtworzonych w unikalnych rzeźbach i umieszczonych na przytulnych leśnych polanach.
W pierwszej połowie 20 wieku, inżynier z Moskwy, zajmujący się wydobywaniem ropy, zachorował na ciężką postać gruźlicy i pojechał na wybrzeża południowego Krymu w nadziei odzyskania zdrowia. Zamieszkał u podnóża malowniczych gór w pobliżu wodospadu Uczan-Su i wkrótce, dzięki cudownemu krymskiemu powietrzu lepiej się poczuł. Aby wyrazić wdzięczność naturze postanowił stworzyć świat bajki w tej okolicy. Wkrótce kilkadziesiąt niezwykłych rzeźb pojawiło się niedaleko od Jałty, na miejscu, które później stało się jednym z najczęściej odwiedzanych muzeów w mieście.
Niestety, Polana Skazok, utworzona z inicjatywy wykwalifikowanego rzemieślnika ludowego została zniszczona w 1970. Jednak miejscowi, dla których miejsce to stało się ulubionym miejscem rekreacji, nalegali na jego ożywienie. Lokalni rzeźbiarze i malarze stworzyli postaci z bajek najbardziej znane i kochane. A jeśli chodzi o muzeum bardzo szybko zyskało popularność. Do uzupełnienia kolekcji przyczynili się artyści ludowi i rzemieślnicy z całej Ukrainy i krajów sąsiednich, takich jak Rosja, Litwa, Armenia.
Obecnie kolekcja liczy ponad dwieście oryginalne postaci, są to rzeźbiarskie kompozycje i całe kompleksy tematyczne, harmonijnie dopasowane do urokliwego krajobrazu. Do produkcji figur użyto różnych materiałów: drewna, kamienia dekoracyjnego, pleksi, itp. Wiele prac powstało w 'współautorstwie „z naturą, która dostarczyła materiałów podatnych w postaci misternie splecionych korzeni, krzywych gałęzi i krępy pniaków. Zostały one przekształcone w bohaterów bajek, legend i podań ludowych.
W parku znajdziemy postaci z bajek i podań rosyjskich (Ballada o diable, Bojan, Czeburaszka/Kiwaczek, Wilk i zając) , ale też zagranicznych (Dr Dollitle, Baba Jaga, Pinokio, Czarnoksiężnik z krainy Oz, Brzydkie kaczątko, 12 miesięcy, itp.)
Wizyta Polana Skazok obejmuje zwiedzanie i specjalny koncert dla dzieci. W lecie można odwiedzić kino na świeżym powietrzu i obejrzeć przedstawienie. Dojazd z Jałty, przystanek Spartak autobus №24, № 115/26 lub № 102/27 z Dworca Autobusowego.
Czy to bajka, czy nie bajka, Myślcie sobie, jak tam chcecie, A ja przecież wam powiadam: Krasnoludki są na świecie – Maria Konopnicka
Chcesz wiedzieć skąd się wzięły krasnale, lubisz poszukiwania i tropienie skarbów. Wobec tego wrocławski szlak krasnali jest właśnie dla ciebie!
A kim w ogóle są krasnale? Przyjazne ludziom istoty, pojawiające się często w literaturze polskiej i zagranicznej, szczególnie w baśniach. Krasnoludki wyglądem przypominają małych ludzi. Przedstawiane są w szpiczastych czerwonych czapeczkach, od koloru których pochodzi ich polska nazwa. Patrząc na te małe skrzaty jak można ich nie lubić?
We Wrocławiu znajdziemy ich całą gamę, pełnią różne funkcje, zatopione w brązie w różnych pozycjach. Świetna zabawa w tropienie figurek, a co najfajniejsze za darmo? Macie zdjęcie z jakimś krasnalem? Więcej informacji tutaj.
Spodobał ci się tekst? Masz uwagi lub komentarze? Podyskutuj, polub. Dziękuję!
Szlakami bajek 🙂 Fajny pomysł – dla nas zdecydowanie do wykorzystania „kraina” Rumcajsa i poszukiwanie krasnali 🙂 A i tak musiałam wyjaśniać, kto to taki Rumcajs 🙁 Za to Krecika kochamy rodzinnie! Poza tym kusi jeszcze rezerwat przyrody 😉
Świetna sprawa tak podróżować po bajkach 🙂
Ja ze swojej strony mogę polecić Europejskie Centrum Bajek w Pacanowie, gdzie oczywiście króluje Koziołek Matołek 🙂
Rumcajs i Krecik – bajki mojego dzieciństwa 😀 a propos krasnali, to jak byłem kiedyś we Wro (2012…? 😉 ) to też się bawiłem w tropienie, fajne to było 😉
To tak trochę moje bajkowe czasy