Pinokio we Włoszech – Collodi
„Dawno, dawno temu był sobie kawałek drewna. Nie jakiś kosztowny kawałek drewna, wręcz przeciwnie – zwykła szczapa na opał, jedna z tych grubych, solidnych szczap, które wkłada się do ognia w zimie, żeby zimny pokój stał się ciepły i przytulny.”
Zabiorę was dzisiaj do świata bajek, który istnieje naprawdę… Jak będziesz kłamał urośnie ci długi nooooooos! Jak u Pinokia.
„Kłamstwa, mój chłopcze, można poznać w jednej chwili. Są dwa rodzaje kłamstw – jedna mają krótkie nogi, a inne długie nosy. Twoje należą do tych drugich.”
Nie ma chyba dziecka, które nie słyszało o Pinokiu (przynajmniej w Europie), drewnianym pajacu cudownie ożywionym. Pinokio, postać bajkowa stworzona przez Carlo Collodiego ma już około 134 lat, a historia o nim przetłumaczona została na 260 języków i dialektów. W bajce wystrugał go majster Dżeppetto, który bardzo pragnął syna. Ponieważ wystrugany pajac był krnąbrny i niegrzeczny, wróżka o Błękitnych Włosach sprawiła, że za każdym razem kiedy kłamał, rósł mu nos. Oczywiście w bajce występuje szereg innych barwnych postaci Lis, Kot, Knot, Wieloryb, Gadający Świerszcz, Papuga, Świetlik, Gołąb, Krab, Niebieska Wróżka…
Carlo Collodi jest pseudonimem twórczym, naprawdę nazywał się Carlo Lorenzini, a swój pseudonim zapożyczył od miejscowości, w której urodziła się jego matka i w której spędził dzieciństwo. Miejscowość ta jest malowniczo położona w Toskanii, około 60 km od Florencji. Collodi w 1880 roku zaczął pisać powieść Historie marionetki (Storia di un burattino), które nazwał później Przygody Pinokia (Le avventure di Pinocchio).
Dodatkowo, obok parku Pinokia znajduje się Villa Garzoni i motylarnia. A to dodatkowe super atrakcje. Ogród założony w 1633 roku, ale kształt jaki ma obecnie uzyskał w XVIII wieku, a zaprojektował go architekt z Luki Ottaviano Diodati. Ogród założony jest w duchu renesansu i baroku. W ogrodzie możesz przechadzać się po grotach, teatrach wykutych w zboczach, lesie bambusowym i szklarniach z pawiami, podziwiać posągi mitologiczne stworzenia, satyrów, rzeźby, ogrody wodne, alejki spacerowe, liczne tarasy . Po wejściu do ogrodu rzucają się nam w oczy majestatyczne schody z ze złożonym systemem hydraulicznym, fontanny . Klatka schodowa jest otoczona przez dwa posągi kobiet , które reprezentują dwóch odwiecznych rywali.
Jedno jest pewne w Collodi nie będziemy się nudzić! Można kupić bilety łączone na te atrakcje. LINK
Spodobał ci się tekst? Masz uwagi lub komentarze? Podyskutuj, polub, dodaj +1. Dziękuję!
Byłam tam kiedyś i szczerze mówiąc jeśli ktoś dobrze nie zna książki to park nie spodoba mus się w ogóle. Można by go zrobić bardziej interaktywnym 🙂