Historia małej płytki – STEBUKLAS
Pomyślelibyście, że płytka o niewielkich wymiarach 60 x60 cm ma taką historię? Umiejscowiona niepozornie pomiędzy placem katedralnym, a wieżą katedralną łatwo ją przeoczyć. Osobiście sama szukałam jej trochę długi o to w sumie kręcąc się w kółko. Płytka z tajemniczo brzmiącym po Polsku napisem STEBUKLAS jest w rzeczywistością kolorową mozaiką ze złotymi literami. W języku Polskim słowo Stebuklas oznacza „cud”. I w sumie można mówić o cudzie. Dnia 23 sierpnia 1989 roku około 2 miliony ludzi z Litwy, Łotwy i Estonii uformowała łańcuch trzymając się za ręce. Liczył on około 600km. Utworzenie ludzkiego łańcucha było pokojowym protestem przeciwko sowieckiej okupacji, a jednocześnie najwcześniejszym i najdłuższym jak do tej pory nieprzerwanym łańcuchem w historii. Miał on również na celu zwrócenie światowej uwagi na krzywdzący pakt Ribbentrop – Molotov z dnia 23 sierpnia 1939 roku. Łańcuch w 2009 roku został wpisany na Listę Unesco w kategorii Pamięć świata.
Podobno jeśli masz sekretne marzenie, stan nad płytką, zamknij oczy, przywołaj marzenie i obróć się zgodnie z ruchami wskazówek zegara trzy razy. My jesteśmy dalecy od zabobonów więc nie powiemy czy życzenia się spełnią.
Tzw. Baltic Way ciągnął się przez LT: Vilnius – Širvintos – Ukmergė – Panevėžys – Pasvalys – LV: Bauska – Iecava – Ķekava – Rīga – Vangaži – Sigulda – Līgatne – Drabeši – Cēsis – Lode – Valmiera – Jēči – Lizdēni – Rencēni – Oleri – Zasi – Rūjiena – Koniņi – EE: Nuija – Karksi – Viljandi – Türi – Rapla – Tallin.
Zamieszczone zdjęcia pochodzą z portalu thebalticway. LINK
Spodobał ci się tekst? Masz uwagi lub komentarze? Podyskutuj, polub, dodaj +1. Dziękuję!