Lennusadam – niesamowite muzeum morskie
W zatoce nad brzegami Tallina stoi okazały portowy hangar. Z zewnątrz jest to niczym nie wyróżniająca się budowla nadmorska. Jednak przy bliższym poznaniu okazuje się skrywać skarby. Hangar otwarty w 2012 roku jest jednym z najczęściej odwiedzanych muzeów Tallina i ciężko uwierzyć, że do 2010 roku był ruiną. Cała batalia o to miejsce, aby mogło stać się muzeum toczona była od 2006 roku. Głównym problemem była własność eksponatów które miały być prezentowane w hali o powierzchni 5000m2. A eksponatów jest przeszło 200 i są nie byle jakie.
Hala wystawowa podzielona jest na III kategorie: pod wodą, na morzu, ponad taflą.
W hali między innymi zobaczymy:
– „pod wodą” stąpamy po mapie morskiej wykonanej w 3D , możemy być swoistymi nawigatorami
– wrak statku Masilina
– obiekty głębinowe takie jak boje, miny, – wszystkie oryginalne
– broń wojskowa
– lodołamacz Suur Toll zbudowany w 1914 roku w Polsce, na ówczesne czasy był to sprzęt o bardzo zaawansowanej technice.
Jest to też szczególne miejsce dla dzieciaków. Pomiędzy eksponatami, historycznymi opisami i fachową terminologią znajdzie się zajecie dla nich. Przede wszystkim mogą poczuć się jak prawdziwi piloci i sterować samolot aby dolecieć do celu, wykonać szyfrowane mapy, nadać telegram w języku Morse’a, przebrać się w oryginalne stroje z epoki, oczywiście tematyka morska. Co więcej można na własnej skórze przekonać się jak żyło się w łodzi podwodnej. Centrum muzeum , a w sumie można nawet stwierdzić że w większej jej części zajmuje podwodne monstrum!
Umiejscowienie takiej tematyki muzeum w Tallinie nie powinno specjalnie dziwić. Miasto to ma ponad 100 letnia historię wypraw handlowych, przemysłu stoczniowego czy rybołówstwa. Jak powiedział Ernest Hemingway: „W każdym porcie na świecie jest przynajmniej dwóch Estończyków”. Estońscy Wikingowie bogacili się łupiąc wybrzeże Skandynawii (1187r.), potem Tallin stał się członkiem potężnej Ligii Hanzeatyckiej, w jego regionie miało miejsce wiele bitew morskich, a na dnie Bałtyku w okolicach Estońskiego wybrzeża można „utopionych” jest około 40000 wraków statków i pomniejszych łódek. Prawie wszystkie nadmorskie miejscowości były wioskami rybackimi, ale wiele z nich po wydaniu zakazu przez władze ZSRR zostały nadmorskimi kurortami.
INFORMACJE PRAKTYCZNE:
Strona internetowa muzeum wraz z cenami biletów i obecnymi wystawami czasowymi znajduje się tutaj link
Muzeum znajduje się na ulicy Vesilennuki 6, Tallin
A na koniec żeby was bardziej zachęcić … reklama muzeum! Miłego oglądania